Víc číst, víc žít.

Dneska jsem se rozhodl psát o čtení, hlavně teda knížek, žejo. Je to téma, který jsem poslední dobou poměrně dost řešil. Jak sám, tak s kamarádama a okolím. Jste ready si číst o čtení? Jo? Tak jedem.

Už jako dítě jsem si rád četl. Zrovna včera jsme slavili máminy narozky a ona vzpomínala, jak mi pořád četla. I v metru po cestě za babičkou (Flora – Dejvická). Babička mi taky četla, chvilku po tom co vyšel v ČR, mi koupila a četla Harryho Pottera (to bylo 1999-2000, nějak). Naučil sem se číst celkem a pak si četl sám. To mi vydrželo do pozdní puberty. Někdy kolem maturitního ročníku to ochladlo a následující roky jsem četl spíš sporadicky – jednu, dvě knihy ročně. Hudba, hraní her a flákání se venku, nějak přebraly kontrolu. Nicméně tohle je můj background. Nemá cenu víc rozepisovat.

Ke konci loňského roku se mi začaly zas hromadit tipy na to, co si přečíst. Tolik věcí, co mě zajímá a já vždycky ve volný chvíli skončil u jednoho až dvou dílů nějakýho seriálu. Nebo jedný až pěti her League of Legends. Tak sem nad tím přemýšlel a řekl si, že je na čase to změnit. Tak vznikla moje osobní výzva na rok 2020. Alespoň jednu knížku měsíčně. Leden už je za náma, ale klidně se připojte. Pište mi, co čtete a můžem spolu řešit knížky. Za leden jsem nakonec stihnul přečíst i knížku, kterou jsem měl připravenou na únor, takže mi to zatím jde líp, než jsem doufal. Možná z toho nakonec bude alespoň 2 knížky měsíčně, hehe.

Hlavní důvody, proč jsem se rozhodl zase víc číst, jsou celkem obvious. Motivace, rozvoj, zábava. Jak už jsem nakousl na začátku, čtení mě vždycky bavilo a pořád baví. Je to skvělá zábava a člověk zapojí fantazii. Ve filmu víte, jak vypadá hlavní postava. V knížce je sice taky popsaná, ale hraje se s fantazií, je to na vás. Samozřejmě taky rozvíjíme svojí schopnost používat jazyk, ať už mateřský (pořád je co se učit), nebo cizí, pokud čtete cizojazyčně. Nový slovní obraty, přirovnání. A pak umíme psát jako lidi a vyjadřovat se, v dnešní době to pořád upadá, mi přijde. Mě teď fakt baví knihy o podnikání, marketingu a osobním rozvoji. Snažím se z toho načerpat co nejvíc pro svůj osobní život, inspirovat se a přemejšlet nad věcma jinak. Aplikovat maximum, ale tak, aby to dávalo smysl. Každej jsme jinej a co funguje někomu, nemusí fungovat jinému. A ty příběhy, zážitky, úspěchy a neúspěchy, mě neuvěřitelně inspirujou.

Ale baví mě to všechno. Nejsem zaměřenej čistě na motivační a business knížky, nebo jak tomu chcete říkat. Miluju fantasy, povídky, rád si přečtu básničky. Co mě zaujme, zhltnu. Moje knihovnička je mix všeho. K tomu mě baví comicsy a čtu i časopisy. Zdravím Forbes a ForMen. Jasně, argument, že už to všechno je v online podobě a existuje spousta webů, kde jsou podobný témata, je validní argument. Ale pro mě bude vždycky papír král. Číst si regulérní časopis, nebo knížku, mi bude vždy přijemnější než audioknihy, čtečky a směť webů.

Jak to máte vy? Čtete rádi? Hodně? Naprosto upřímně mě to zajímá, tak mi to dejte vědět do komentářů, nebo do zpráv. Já sice rád kecám o tom, co dělám a jak to dělám – proto blog. Ale jsem rád, když to slouží jako začátek konverzace o daném tématu. Tak šup.

Díky za přečtení. Lásku!

Chceš mě podpořit? Sdílej to se světem!

One thought on “Víc číst, víc žít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *