Cash, ale ne Johnny

Dneska to bude lehce o penězích. Ne žádnej návod jak rychle zbohatnout, žádná money chase blbost. Jen pár klasickejch postřehů na téma peníze a fungování s nima. Tak jak jste u mě zvyklí. Nejspíš to zas schytám ze všech stran od lidí s patentem na pravdu. Ready? Spočítej si stack a pojďme na to.

Ať už si bude říkat kdo chce, co chce, tak peníze jsou v dnešním světě důležitý. Ne na rozhazování, flex a kupování píčovin. Ale abychom měli co jíst, kde bydlet, do čeho se oblíknout a tak. Wow, such myslitelství. To že si nima můžeme dělat radost a dopřávat si větší “komfort” už je volitelný a každej to cejtí jinak. Pro někoho je to zbytečný a nedůležitý, jiní na tom staví svoje hodnoty. To už je na každým, jak to cejtí a není moje místo někoho poučovat, jak by se měl cejtit.

Spousta lidí vám bude říkat, jak se ohledně peněz cejtit. Že jsou zbytečný, nebo třeba naopak nejdůležitější. Za mě? Nezáleží, co vám kdo řekne, co si kde přečtete. Záleží, jak to cejtíte vy. Je dobrý se o to téma zajímat, občas některý věci zpochybnit, obhájit si to před sebou… prostě o tom přemejšlet. Ale vždycky je třeba se chovat tak, jak vám radí srdce. Pokud prostě někdo vnitřně cejtí, že bude šťastnej pokud bude dělat corporate job a stackovat cash… je to jeho věc. Pokud někdo cejtí, že bude šťastnej, když bude dělat prospěšnou, hůř placenou práci, protože mu to přijde morálně správný. Super! Protože dělat něco jen proto, že vám ostatní říkají, jak se ohledně něčeho cítit, je pain. A neudržitelný. Dřív nebo později vás to semele.

Já se cejtím tak někde in the middle. Peníze nejsou všechno, nezakládám na nich svoje bytí. Ale zároveň je rád využívám. Rád se v jejich používání vzdělávám a baví mě to. Zajímá mě, jak s nima dál pracovat a taky si trénuju nějakou svojí sebekázeň. Dřív jsem měl akorát nějaký stavebko, kam mi automaticky chodily peníze z výplaty a zbytek sem neřešil. Zaplatil sem nájem, telefon a pak to neřešil. Posledních pár let si uvědomuju, že to je neudržitelnej model. Alespoň pro mně. Protože model, zaplatím nutný, zbytek neřeším, se nezmění, ani když člověk začne vydělávat víc. Pak je potřeba si koupit něco většího do domácnosti, zaplatit kauci za byt, nebo přijde jakejkoliv nečekanej výdaj a… prachy promrdaný. Takže jsem začal řešit budgets.

Chcete vydělávat 100 000 Kč denně? NEPIŠTE MI!

Finanční gramotnost je něco, co nás ve škole neučej. Rodiče se o to občas snažej, ale ne vždycky je to úspěšný a člověk si na to musí přijít sám. Takže řeším to, abych měl dostatečnou rezervu, víc přemejšlím o útratách. Začal sem si dělat budget na každý měsíc, trackuju si za co utrácím a víc šetřím. Baví mě to. Navíc pak nemám nervy z toho, že když se něco stane, nebudu mít kam sáhnout. Takže je člověk i klidnější, protože nemít rezervu může bejt v dnešní době celkem nebezpečný. Protože nikdo nikdy nevíme, kdy přijdem o práci, bydlení, nebo co se může vysrat.

Nemyslím si, že by každý měl řešit dopodrobna svůj budget. Že by měl řešit investice, kryptoměny, obligace a bůhví co. Ale zároveň si myslím, že je důležitý o penězích přemejšlet a umět je jak utrácet, tak šetřit. Vědět, že předtím, než půjdu utratit, budu mít něco stranou. Dělat to rozumně. Ono to zní děsně primitivně, až jako samozřejmost. Ale postupem času zjišťuju, že dost lidí nad tím vůbec nepřemejšlí. Pak se potkáte s lidma, který maj v pohodě práci, nemaj špatný příjmy, ale pořád nemaj peníze. Spousta mladejch lidí se zadluží pochybnejm sviňárnám, aby mohli mít nový věci, který reálně třeba nepotřebujou. A pak se to s nima táhne. Takže ať už chcete stackovat cash, nebo je vám to jedno a stačí vám minimum, je to na vás. Jen se zkuste občas zamyslet, zda je všechno okej a nedá se něco dělat líp. A to neplatí jen pro finanční gramotnost samozřejmě.

Nejsem finanční guru, pochybnej motivátor, nebudu vám cpát tipy na akcie ani zaručený návody jak vydělat, jak už jsem psal na začátku. Tenhle článek je spíš cílenej mladším lidem. A nebo prostě všem, kdo ho ocení/potřebujou. Je uplně v pohodě nad penězma přemejšlet. Je v pohodě šetřit. Je v pohodě smysluplně utrácet. Hlavně všeho s mírou a zodpovědně. Je třeba si ten život dělat hezkej, ale zas si ho nezkurvit.

Ať už to máte jakkoliv, tak díky za přečtení.
Lásku!

Chceš mě podpořit? Sdílej to se světem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *